Varování před povodněmi je prodlouženo do neděle

25. února 2012 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Meteorologové prodloužili varování před povodněmi do nedělní 12 hodiny a rozšířili ho na další kraje. Oznámil to dnes Český hydrometeorologický ústav.

Pro kraj Liberecký platí povodňové ohrožení, tedy 3. Stupeň povodňové aktivity, pro Královéhradecký kraj, Jihomoravský kraj a Olomoucký kraj platí povodňová pohotovost, tedy dvojka a pro kraje Středočeský, Jihočeský, Pardubický, Ústecký, a Kraj Vysočina je vyhlášen první stupeň, tedy bdělost.

Vzhledem k dalšímu odtáváni sněhu zejména z podhorských a horských oblasti bude docházet ke zvyšováni hladin toků, zároveň díky uvolňování ledových zámrzů a ker, nelze vyloučit tvorbu ledových zátarasů a barier.

V horní části povodí Dyje, kde byly překročeny 1.SPA a 2.SPA, ojediněle může rovněž dojít k překročení 3.SPA. Kulminaci Panenského potoka v Pertolticích očekáváme v dnešních odpoledních hodinách. Na horní a střední Cidlině bude dosažen 2.SPA. Na Ploučnici v Mimoni a České Lípě nelze vyloučit překročení 2.SPA.

V povodí horní Moravy se nevylučuje ojedinělé překročení 2.SPA v důsledku ledových jevů. Hladiny toků na všech povodích se budou v průběhu dne a noci zvyšovat, zítra během dne očekáváme jejich pozvolný pokles z důvodu nízkých teplot během noci, které intenzitu tání sněhu výrazně sníží.

Zdroj: ČHMÚ

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině