Vandalové způsobili loni na jezech škodu za 35 000 korun

3. května 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

výstražná cedula nebezpečný jez Sázava - IMG_7246

Na jezech, které byly vybaveny pro laickou i profesionální pomoc, dochází k častým vandalským incidentům. Připomíná to Petr Ptáček na vodáckém serveru raft.cz., s tím, že jen materiální škody za loňský rok dosáhly 35 000 korun.

Jedná se o poničené nebo posprejované varovné cedule, poničené podkovy a hlavně krádeže plovoucích lan u podkov. Setkali jsme se i s tím, že lano bylo nařezáno, tedy na první pohled působilo v pořádku, jen v případě použití by prasklo. Pro zamezení krádeží lan byl pokus lano úmyslně svázat z krátkých cca 2 m kusů, aby nebylo tolik přitažlivé pro zloděje. Jenže ani tento pokus v Brně na Svitavě neobstál. Připravuje se proto s firmou vyrábějící plovoucí lana speciální barevná kombinace lana, která nebude jinde v ČR použita, aby bylo možné lépe identifikovat případné zloděje.

Vzhledem k tomu, že většinu ukradených věcí doplňují ze svého rozpočtu jednotlivá povodí, ČSK VT navrhlo za určitých podmínek převzetí házecích podkov a lan do své péče. Na návrh zatím kladně odpovědělo Povodí Ohře. ČSK kontroluje a nahrazuje ukradené prostředky ze svého rozpočtu jen na stupních v Brně, a pokud dojde k dohodě, bude je postupně přebírat do své péče.

V loňském roce se podařilo ze strany Povodí Labe zabezpečit celkem šest nebezpečných jezů, na Ohři vybudovalo Povodí Ohře obtokový kanál kolem jezu v Kynšperku a na jezu v Černém dole vybudovalo propust. Další výstavbu propustí chystá Povodí Vltavy na jezech na Berounce a Povodí Odry letos zabezpečilo tři jezy na Ostravici pro laickou i profesionální záchranu.

Zdroj: www.raft.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy