VAK dokončí rekonstrukci přivaděče pitné vody ze Švihova

Aktualizováno 12. června 2016 | Rubrika: Vodovody a kanalizace

Teplice Prurezna-foto SVS

Havlíčkobrodské Vodovody a kanalizace (VAK) díky evropské dotaci dokončí rekonstrukci přivaděče pitné vody z nádrže Švihov na Želivce. S projektem za více než 100 milionů korun nyní firma uspěla v operačním programu Životní prostředí.

Práce se budou týkat úseku dlouhého 7,5 kilometru. Pokud všechno půjde dobře, mohly by začít ještě letos, sdělil ČTK ředitel podniku Jan Kadlec.

Stavba naváže na investici z let 2012 a 2013, kdy už podnik část přivaděče zmodernizoval. Dokončit zbývá úsek v území mezi Zručí nad Sázavou a Všebořicemi. I tentokrát budou vodohospodáři nahrazovat původní ocelové potrubí, které se blíží hranici své životnosti, potrubím z tvárné litiny o větším průměru. Zásobování pitnou vodou podle Kadlece stavba neohrozí. „Stejně jako u první etapy zkapacitnění by naši odběratelé neměli pocítit prakticky žádné problémy,“ uvedl.

Po dokončení rekonstrukce bude mít přivaděč větší kapacitu a bude k němu možné napojovat další sídla s nedostačujícími místními zdroji pitné vody. Kupříkladu v minulém suchém létě pomáhal VAK s náhradním zásobováním 17 obcím. Výjezdů cisteren s pitnou vodou zajistil během léta přes 400.

Na nový projekt má VAK z unijního fondu slíbený příspěvek 57,8 milionu Kč. Ve stejném fondu současně uspěl ještě s jedním projektem na rekonstrukci úpravny vody ve Světlé nad Sázavou za 33 milionů Kč. Tato úpravna byla postavena v 70. letech minulého století a podle ředitele je už technologicky zastaralá.

Akciovou společnost Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod vlastní z 89 procent města a obce. Podnik loni přímo zásoboval pitnou vodou přes 72.000 odběratelů a další díl vody předával jiným distributorům.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

Související rubriky: Vodovody a kanalizace