V pražské Stromovce podemlela voda svah, stále uniká

Aktualizováno 3. června 2011 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině , Vodovody a kanalizace

Server iDNES.cz dnes informoval, že do půdy, která se ve čtvrtek sesula u Šlechtovy restaurace v pražské Stromovce, stále uniká voda. Příčinou je nespíše poškozené zavlažovací zařízení.

Půda se ve Stromovce začala sesouvat za okrajem chodníků nad Šlechtovou restaurací ve čtvrtek kolem čtvrté hodiny odpolední (více čtěte zde). Hlína s sebou strhla dva vzrostlé stromy, které se zahákly o další stromy poblíž. Nato se zbořila opěrná zídka. Místo hlídali celou noc strážníci.

Ráno dorazil do Stromovky městský statik Tomáš Vaněk. „Po prozkoumání místa řekl, že se zemina už nepohybuje a je tedy možné přistoupit k záchranným pracím,“ řekla iDNES.cz chvíli po 9. hodině mluvčí magistrátu Tereza Krásenská.

O něco později ale odborníci zjistili, že do půdy stále vytéká voda, zřejmě z prasklého zavlažovacího zařízení. Podle nich prý proto není možné jednoznačně říct, zda zemina je či není stále v pohybu.

„Je třeba urychleně odstranit příčinu. Tou jsou s největší pravděpodobností zanedbané trubky závlahového systému. Nyní zjišťujeme, komu zařízení patří,“ prohlásil statik Vaněk.

Jako první se přitom objevila domněnka, že voda uniká z prasklého vodovodního potrubí. To ale mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Ondřej Pokorný už dříve odmítl s tím, že jejich společnost v tomto místě žádný vodovod nemá.

V jakém stavu je Šlechtova restaurace se zatím statik nevyjádřil, základy jsou ale údajně v pořádku. Na objekt se podívá ještě v pondělí. Během pátku policisté místo sesuvu napevno oplotí.

Blanka za sesuv půdy nemůže, tvrdí odborník

Bezprostředně po sesuvu půdy se objevila spekulace, že může souviset také s výstavbou tunelu Blanka. „S tunelem to nesouvisí, ražbu jsme skončili před více než rokem,“ řekl mluvčí Metrostavu František Polák.

Stejný názor má i Ludvík Šajtar z firmy Satra, která nyní posuv půdy sleduje. „Tunel Blanka s tím nemá nic společného,“ uvedl. Nápor podmáčené půdy prý nevydržela opěrná zídka, která v minulosti pod svahem vznikla odkopáním zeminy. Podle Šajtara je zeď v dezolátním stavu.

Dnes zasedá technická rada složená z geotechniků, geologů a také zástupců stavby a investora tunelu Blanka. Odborníci chtějí ke sledování situace nad restaurací využít měrné body, kterými průběžně monitorují všechny pohyby země v souvislosti s ražbou tunelu.

„Je to nejjednodušší cesta. Situaci stejně trvale sledujeme,“ vysvětlil Šajtar. Statici prý prostřednictvím měrných bodů změří případné pohyby půdy a vyhodnotí, zda došlo k dalšímu posunu.

„Poté navrhneme četnost měření, a teprve pak se bude rozhodovat o postupu sanace,“ vysvětlil Šajtar.

Šlechtova restaurace čeká už roky na opravu

Budova Šlechtovy restaurace, dříve známá jako Královská dvorana, je kulturní památkou. Jmenuje se po posledním majiteli Václavu Šlechtovi. Její nejstarší část pochází z konce 17. století, dostavěna byla ale až v polovině 19. století.

Za dobu své existence dvakrát vyhořela, po druhém požáru začala pozvolna chátrat. Zásadním způsobem ji poničila i povodeň v roce 2002.

Opravu restaurace Praha plánovala už před několika lety, odložena byla ale mimo jiné právě kvůli budování tunelu Blanka pod Stromovkou. Objekt byl navíc provizorně zajištěn podpěrami.

Vloni rada hlavního města rozhodla, že chátrající restauraci začne opravovat. Částku, kterou bude potřeba vynaložit, radní odhadli na 180 milionů korun bez daně. Počítalo se s tím, že rekonstrukce bude hotová v září 2012.

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) ale řekl, že práce na opravě prozatím nezačaly. „Nebyly ještě ani podepsány smlouvy s dodavatelem,“ uvedl. Dodal ovšem, že i tak by oprava měla být dokončena ve stanoveném termínu.

Zdroj: www.idnes.cz

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace