V neděli proběhne předposlední den pomoci šumavským rašeliništím

31. srpna 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

revitalizace

Již třetím rokem pořádá Správa Národního parku a CHKO Šumava akci Den pro rašeliniště, při které dobrovolníci pomáhají šumavským rašeliništím a mokřadům v jejich obnově. Letošní  předposlední termín je v neděli 4. září – kapacita tohoto termínu je však již plně obsazena.

Podle mluvčí Správy NP Šumava Jany Zwettlerové se však mohou případní zájemci zúčastnit ještě poslední akce, která proběhne v neděli 2. října 2011.

Program je rozdělen na dvě části – v dopolední provádí dobrovolníci základní, ale nezbytné práce, jako je nošení materiálu do špatně přístupných a vzdálených míst, nebo zasypávání odvodňovacích kanálů na rašeliništích. Dobrovolníky však nečeká jen práce, v odpolední části se vydají na vycházku do méně známých koutů a mokřadů Šumavy.

„V letošní sezóně přišlo pomoci šumavským rašeliništím téměř 300 dobrovolníků z řad skautů, studentů univerzit, z nevládní organizace Duha, ale i místní obyvatelé a návštěvníci z celé ČR. Díky jejich pomoci se degradace šumavských mokřadů a rašelinišťzastavuje a jejich stanovištní podmínky se obnovují,“ řekla referentka vod a mokřadů Správy Ivana Bufková.

Na letošní poslední termín Dne pro rašeliniště je nutné předchozí nahlášení účasti, a to na telefonním čísle 731 530 464, či 376 582 734. Program začíná v 9.00 hodin (sraz účastníků je před IC Modrava) a předpokládaný konec bude v 17.00 hodin.

„Zájemcům doporučujeme, aby si vzali pracovní oděv, obuv a také jídlo na celý den,“upozorňuje mluvčí.

Program revitalizací šumavských mokřadů a rašelinišť probíhá podle Zwettlerové již 12 let. Za tuto dobu se podařilo zrevitalizovat 500 ha rašelinišť.

Naše voda

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině