V horách má vzniknout šest nových vodních elektráren

Aktualizováno 2. srpna 2011 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Přehrady a vodní díla

Ministerstvo průmyslu a obchodu má v plánu postavit šest nových přečerpávacích vodních elektráren. Informovaly o tom v pondělí Parlamentní listy s tím, že stavby by měly vzniknout v přírodních lokalitách českých hor. Jejich cena se odhaduje na 30 miliard.

Lokalitami, kde mi mohly vzniknout obrovské stavby, jsou Spálená a Velká Morava v Jeseníkách, vČervené jámě a Šumném dole v Krušných horách, ve Slaviči v Beskydech nebo v oblasti Smědavého vrchu v Jizerských horách. Jiří Sochora z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu tvrdí, že vybrané oblasti jsou místně i technicky ideální. Ekologové jsou však jiného názoru.„Přečerpávací elektrárny mohou být užitečné a přínosem do systému. Měly by ale být umístěny citlivě,“ reaguje Jan Rovenský z hnutí Greenpeace.

Nejspornější oblastí je Šumný důl na Mostecku, který je nyní oblíbenou destinací cyklistů. „Z geologického a vodohospodářského hlediska jde o lokalitu vytipovanou jako nejefektivnější pro výstavbu vodního díla,“ obhajuje stavbu v Právu mluvčí Povodí Ohře Václav Svejkovský.

Rovenský s ním nesouhlasí: „Z technického hlediska jde možná o vhodné místo, z hlediska obnovy přírody mám ale o zvolené lokalitě pochyby. Stavba by podle měpoškodila okolní krajinu.“ Na stranu ekologů se postavil i Ústecký kraj. Podle něj jde o jednu z nejhodnotnějších lokalit ve východních Krušných horách.

Pokud se stavbu podaří zde prosadit, elektrárna by zde mohla vzniknout již v roce 2020. Zda se začnou vodní díla budovat záleží i na tom, jestli o ně projeví zájem soukromí investoři, kteří by výstavbu platili.

URL| http://www.parlamentnilisty.cz/article.aspx?rubrika=1401&clanek=204192

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla