V Bydžově prošla čistička opravou za 55 milionů

Aktualizováno 27. října 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Vodovody a kanalizace

kohoutek-umyvadlo1

Bydžovská čistírna odpadních vod, která pochází z počátku 90. let minulého století, prošla kompletní rekonstrukcí. Informovala o tom královéhradecká mutace deníku MF Dnes.

Zařízení přitom podle deníku čistí odpadní vodu z Nového Bydžova i nedalekých Skřivan a ovlivňuje tak kvalitu vody v řece Cidlině a následně celém povodí středního Labe.

Čistírnu opravila hradecká společnost Vodovody a kanalizace, která ji koupila v roce 2007. Tehdy obyvatelům hrozilo zvýšení ceny stočného, protože se radikálně omezil provoz bydžovské mlékárny a koželužny. Předchozí provozovatel a vlastník se s výpadkem produkce odpadních vod nedokázal vyrovnat, protože náklady na jejich čištění zůstávaly na stejné úrovni, předpokládaný deficit v tržbách byl zhruba 10 milionů korun za rok.

„Rekonstrukci jsme zahájili v květnu 2010. Důvodem byla skutečnost, že toto zařízení již nebylo schopno plnit zpřísněné zákonné požadavky na kvalitu odpadní vody vypouštěné z ČOV,“ uvedl František Barák, předseda představenstva Vodovody a kanalizace (VaK) Hradec Králové.

Čistírna prošla zásadními úpravami technologie čištění, rekonstrukce vyřešila i nakládání s kalem a součástí akce byla také protipovodňová opatření. Zařízení nyní zvládne čistit odpadní vodu od 9 100 obyvatel, což plně pokryje potřeby města i přilehlých obcí.

Zkušební provoz začal letos v srpnu a skončí v prosinci příštího roku. Rekonstrukce stála 55 milionů korun, přičemž ministerstvo zemědělství poskytlo dotaci 13 milionů, z rozpočtu města a Královéhradeckého kraje šlo pět milionů, VaK Hradec Králové zaplatily z vlastních zdrojů 10 milionů a stát poskytl zvýhodněný komerční úvěr 27 milionů korun.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – východní Čechy (Hradec Králové)

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace