V Bohumíně otevřeli naučnou stezku skrz meandry Odry

Aktualizováno 22. října 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace

ilustrační foto

Novou naučnou stezku chráněnými meandry řeky Odry otevřeli v sobotu v Bohumíně. Na pěší i cyklisty čeká trasa dlouhá 9 kilometrů. Informovala o tom mluvčí města Bohumín Lucie Balcarová.

Slavnostní otevření nazvané „Křížem krážem přes meandry řeky Odry“ bylo v sobotu dopoledne u kapličky Pustyňa ve Starém Bohumíně. Odtud pak vyrazili turisté téměř až k soutoku Odry s Olší. Město k této příležitosti vydalo i speciálního průvodce meandry, který bude k dispozici právě při otevření stezky.

„Stezka má červenobílou značku. O vyznačení trasy se ve spolupráci s místními dobrovolníky postaral Klub českých turistů. Stezka není nijak výrazně náročná pro pěší a je do značné míry dostupná i pro cyklisty. V průvodci, kterého jsme pro naučnou stezku vydali, se turisté dočtou o sedmnácti meandrovských zastaveních, v nichž nechybí důležité informace o meandrech. Na trase naučné stezky najdou také šest informačních tabulí s leteckými snímky jednotlivých úseků řeky. Na nich nechybí popisy přírody a fotografie významných živočichů, rostlin a hub. K odpočinku i k úkrytu před rozmary počasí jsou na stezce nainstalovány tři dřevěné koliby,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Vznik naučné stezky finančně podpořil Moravskoslezský kraj. Ten na ni přispěl částkou 200 tisíc korun, město hradí zbylou část ve výši 120 tisíc korun. Celý projekt vznikl díky spolupráci města s občanským sdružením Hraniční meandry Odry a odbornou veřejností.

Naučná stezka začíná ve Starém Bohumíně u památkově chráněné kapličky Pustyňa a vede přes území Starého Bohumína, Šunychlu a Kopytova až téměř k soutoku Odry s řekou Olší. Turisté cestou uvidí například jezero Kališok, loděnici, bývalý přístav, mrtvé rameno Odry nebo nejmenší náměstí ČR – náměstí Sv. Floriána v Kopytově. Trasa naučné stezky končí u brodu přes řeku Olši. Návrat turistů z Bohumína se pak uskuteční po stejné trase naučné stezky. V těchto místech se však do budoucna počítá s výstavbou lávky pro pěší a cyklisty přes řeku Olši, která by umožnila okružní trasu a návrat do Bohumína přes polskou část meandrů. Vznik lávky je ovšem závislý na tom, zda se městu podaří získat na její vybudování dotaci z fondů Evropské unie. Odhadované náklady na její výstavbu jsou totiž 20 milionů korun, dotace by mohla pokrýt až 85 procent nákladů.

Zdroj: Město Bohumín

Související rubriky: Čistota vody a rekreace