Užovka stromová se stěhuje do Beskyd

Aktualizováno 11. července 2015 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

uz

Náš největší had, užovka stromová, která se vyskytuje v teplých a mokřadních oblastech, u nás v Podyjí a Poohří, se zřejmě se změnou klimatu stěhuje do vyšších poloh. Koncem předminulého týdne nalezl pracovník Agentury ochrany přírody a krajiny ČR u obce Horní Bečva velkého mrtvého hada.

Zoologové potvrdili, že se jedná o užovku stromovou, uvedla AOPK. „Je to doslova senzace. Musíme nyní nález ověřit a potvrdit, zda a kde všude u nás v Beskydech tyto krásné užovky žijí. Vyskytují se totiž obvykle v teplejších místech, Horní Bečva však leží v nadmořské výšce 650 metrů. Nález je proto velmi neobvyklý,“ vysvětluje František Šulgan z AOPK ČR, regionálního pracoviště Správa CHKO Beskydy.

Užovka stromová je naším největším a nejvzácnějším hadem. Stejně jako naše ostatní užovky není jedovatá, ani lidem nebezpečná. Protože s oblibou vyhledává lidská obydlí, bývá v literatuře ztotožňována s bájným hadem hospodáříčkem. Byla zasvěcena řeckému bohovi lékařství Asklépiovi (latinsky Aeskulapovi) a je zpodobňována na památkách starých více než 2 500 let. Dodnes je ve znaku lékařů.

Užovka stromová dnes patří mezi kriticky ohrožené druhy. Důvodem jsou především změny v obhospodařování krajiny. Pro její záchranu připravila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR zvláštní záchranný program.

Zdroj a foto: AOPK

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině