Územní plán se musí změnit. Za povodně ale prý mohou i zemědělci

12. června 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Předseda Svazu obcí a měst ČR Dan Jiránek apeluje na změnu územních plánů, které nezakazují stavbu v záplavových oblastech. Připomínají to parlamentní listy.

Jiránek je navíc přesvědčen, že protipovodňovým opatřením se musejí podřídit i zemědělci. Velké lány s kukuřicí nebo řepkou totiž podle něj dešťovou vodu nezastaví. V záplavových oblastech stále vyrůstají nové domy. Důvod, proč tomu tak je, je podle Jiránka prostý. „To je poměrně jednoduché, územní plány obcí nebo krajů to nezakazují,“ říká v rozhovoru pro on-line deník Týden.cz. To se podle šéfa Svazu obcí a měst ČR musí změnit. Měla by existovat nějaká linie, za kterou se nebude moci stavět. Zároveň je důležité zlepšit spolupráci na územních plánech s povodími a dalšími státními institucemi.

Určitá jednání už proběhla po bleskových povodních v roce 2010. Změnil se například stavební zákon. Ovšem podle Jiránka se lhůta pro nové územní plány posunula až do roku 2020. Aby se v záplavových oblastech nesmělo v budoucnu stavět, požaduje také ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). „Státní správa by měla trvat na tom, že už nebude nic nového v záplavových územích, žádné nové domy, žádné nové chaty a podobně. Zkrátka k tomu nesmí docházet, protože tím riskujeme majetky a životy lidí,“ uvedl.

Ke všemu se prý navíc přidává špatná zemědělská praxe, která se podle Jiránka musí také dramaticky změnit. „V okamžiku, kdy jsou obrovské lány s kukuřicí, řepkou a podobně, se krajina chová jinak. Nesmějí být tak velké lány, nesmějí se pěstovat širokořádkové plodiny na svazích nad obcemi. Budou se muset zase zavádět remízky, meze, rybníky a podobně,“ uvedl Jiránek.

Zdroj: http://beta.parlamentnilisty.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině