Už i traktory s pneumatikami Mitas plavou ve vodě

15. září 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

plovouci-traktor-na-pneumatikach-mitas

Takzvané flotační pneumatiky, které vyrábí český výrobce pneumatik Mitas, umožňují těžkým zemědělským strojům udržet se na vodní hladině. Informoval o tom mluvčí společnosti Mitas Aleš Kosina.

Experiment s traktorem obutým do pneumatik Mitas se uskutečnil tento měsíc v Nizozemí. „Pneumatiky Mitas vytvořily takový vztlak, že se čtyřtunový traktor mohl vznášet na hladině. Stejně tak jsou tyto pneumatiky, díky obrovskému objemu vzduchu, šetrné k půdě, když traktor vykonává běžné zemědělské práce,“ zdůrazňuje produktový manažer Mitas pro zemědělské pláště Pavel Kott. Flotační pneumatiky tak podle Kotta nejen že mohou z traktoru krátkodobě udělat jachtu, ale farmářům přinášejí také významné benefity. Zajistí totiž lepší výnosy, protože méně zhutňují půdu.“

Konkrétně se experiment odehrál 14. září ve městě Offingawier v Nizozemsku. Mitas společně se svými partnery BOS mechanisatie, Gruva techniek a B&O Bandenservice uspořádal tento pokus, aby ukázal možnosti zemědělských plášťů v neobvyklých situacích. Tento experiment má ale zároveň přímou vazbu na aktuální téma zhutňování půdy zemědělskou technikou. Celková váha traktoru Claas Axos 320 s plnou nádrží, závažím a řidičem činila 4 068 kg. Objem pláště Mitas 1250/50 R 32 SFT je úctyhodných 2 157 litrů a plášť 750/55 R 30 SFT se může pochlubit objemem 685 litrů. Tyto objemy jsou kalkulovány při nominálním tlaku 2,4 baru.

Plášť Mitas 1250/50R32 SFT je určen pro valníky na obilí, kombajny a další výkonné zemědělské stroje. Velikost této pneumatiky je impozantní. Váží 571 kilogramů a obsahuje 76,5 m² kordových drátů. Mitas 1250/50R32 SFT 188A8/185B má průměr 2,02 metru a je schopna unést zatížení až 14 tun (10 km/h cyklicky). Plášť Mitas 1250/50R32 SFT je dostupný na celosvětových trzích.

Naše voda, foto z experimentální akce: Mitas

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině