Utopený bagr v Labi zůstane v řece ještě zhruba týden

21. října 2011 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

IMG_3825 řeka

Tři sta litrů ropných látek odčerpali hasiči z hladiny řeky v ústeckém Vaňově poté, co se potopil ponton s bagrem. Příčiny středeční nehody ani škody na strojích ale zatím nejsou podle informací severočeského vysílání Českého rozhlasu známé.

Jisté už je ale to, že stroje zůstanou v Labi ještě několik dní. Jejich vyproštění nebude totiž vůbec jednoduché. Z řeky trčí pouze rameno zaháknuté za sedmdesátimetrovou nákladní loď, kam bagr odhazoval bahno ze dna řeky, které čistil. Jednu z možností, jak potopený ponton a bagr dostat ven, naznačil Jiří Mach z Povodí Labe: „Pokud se povede potopenou loď podvázat, mírně přizvednout a dostat se někam ke břehu, kde těžký jeřáb loď vyzvedne.“ Jenomže to nebude možné – potápěči totiž zjistili, že ponton sedí na dně. Na řadu tak přijde těžká technika. Přijede ponton František s osmdesátitunovým jeřábem.

Podle Stanislava Tlustoše z firmy České přístavy, které potopené stroje patří, to ale bude až za několik dní.„Problémem je odstávka labské vodní cesty, protože toto překladní zařízení, speciálně pro tyto účely, je momentálně zakotveno v Praze – Holešovicích. Vodní uzávěra, která to limituje – vltavská vodní cesta, by měla být otevřena v neděli 23. října. To znamená že až po tomto termínu budeme schopni se pustit do uvolňování tohoto plavidla.“ říká Stanislav Tlustoš.

Mach odhaduje, že jeřáb by stroje mohl vyzdvihnout kolem půlky příštího týdne. V bagru ještě zůstává zhruba pět set litrů hydraulického a motorového oleje. I proto stále zůstanou na místě norné stěny jak v Ústí nad Labem, tak ve Hřensku.Při zdvihání bagru ze dna Labe ještě může dojít k úniku dalších ropných látek. I proto situaci nadále sleduje Česká inspekce životního prostředí a odbor životního prostředí ústeckého magistrátu. Kvůli nehodě je také omezený lodní provoz. Lodě mohou jezdit pouze směrem do Německa.

http://www.rozhlas.cz/_zprava/964888

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině