Ústecký kraj letos napraví většinu povodňových škod

3. listopadu 2011 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině , Voda a naše peněženka

Orlík Povodeň 02

Ústecký kraj letos dokončí opravy mostů, silnic a své dopravní infrastruktury po loňských povodních za celkem 605 miliónů korun. Informuje o tom regionální mutace deníku Právo.

Celkové škody, které na krajském majetku živel napáchal, byly vyčísleny na 675 miliónů korun, škody za zbývajících 70 by se měly opravit v příštím roce. Ze svého rozpočtu by kraj vše tak rychle opravit nestihl, pomohly i peníze od státu.

„Ministerstvo pro místní rozvoj v rámci dotačních programů celkově přispěje prostředky ve výši 268 miliónů Kč, Ústecký kraj dále prostřednictvím ministerstva financí žádá o poskytnutí 80 miliónů z Fondu solidarity Evropské unie,“ řekla Právu mluvčí kraje Magdalena Hanáčková. Na Děčínsku, kde povodeň v kraji řádila nejvíce, už byla opravena řada důležitých mostů. V červnu byl dokončen most u Kerhartic, v srpnu u Doubice a nejnověji se dokončil most ve Hřensku. Dokončení dalších dvou mostů v Babětíně je naplánováno na konec listopadu.Nově postavený most ve Hřensku mohou řidiči používat už od začátku tohoto týdne.

Od povodní loni v létě se 15 měsíců jezdilo jednosměrně po úzkém provizorním mostě, který na místě několik dní po povodních postavila armáda. Ten už v úterý a ve středu odstraňoval jeřáb. Skončilo tak provizórium, kdy na linkách do Mezné a Janova musely být nasazeny menší autobusy, ty velké se totiž na provizorním mostě nevytočily.

„Poloměry napojení silnice na most nyní vyhovují pro autobusy i nákladní vozidla,“ uvedla Hanáčková. Zatím jednosměrný provoz na novém mostě řídí semafory, oběma směry by se mělo jezdit v polovině měsíce, kdy skončí poslední úpravy a dokončovací práce. Stavba 15 metrůdlouhého přemostění vyšla i s opravou okolní silnice na 30 miliónů korun. Před dokončením jsou ještě další mostky stržené povodní. Armáda stavěla provizorní konstrukci přesřeku Kamenici také například v Kytlici. „První tři mostky by měly být dokončené do konce listopadu,“ řekl ČTK starosta povodní postižené obce Josef Janouškovec. Tři mostky opravila obec za zhruba pět miliónů korun.

Ústecký kraj vyčíslil celkové škody v regionu po srpnové povodni na 1,93 miliardy korun. Škody na mostech, silnicích a železnici jsou odhadované celkem na 1,3 miliardy korun, vodní hospodářství škody sečetlo na 450 miliónů korun. Celkem bylo při povodních zaplaveno 1534 různých objektů, bylo zničeno 145 mostů, mostků a lávek.

Zdroj: regionální mutace Právo -Karlovarský kraj

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka