Úpravy Holubovského potoka zvýšily riziko povodní

9. srpna 2012 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině , Voda a naše peněženka

nohy v dešti

Problémy s potokem mají lidi v Holubově na Českokrumlovsku. Jak totiž uvedlo vysílání České televize, voda z něj po předchozích úpravách koryta často zaplavuje tamní domy.

Místní jsou už nervózní, hádají se spolu a navzájem se obviňují. Sepisují se petice a padají první trestní oznámení. Státní ponik Lesy České republiky (LČR), který má po zrušení Zemědělské vodohospodářské správy (ZVHS) nyní tok na starosti nicméně tvrdí, že připravuje potřebné změny.

Podle televizní reportáže je Holubovský potok plný kamení. Voda valící se z polí ohrožuje 20 domů. Naposledy je zalila před 10 dny. Podle místních obyvatel měli vodohospodáři ze ZVHS, kteří zhruba před sedmi lety koryto dláždili, volit jinou trasu. V tamním rybníku není podle obyvatel vybudován bezpečnostní přeliv, a potok z něj vytékající vede, kudy nemá. Lidé proto vyzvali LČR, aby pro vodu našli jinou cestu a opírají se o rozhodnutí soudu.

Do sporu zasáhli také kriminalisté. Snaží se zjistit, zda někdo nepochybil. Kriminalisté teď budou zkoumat především mapy. Budou zjišťovat, kudy koryto vedlo. Vyšetřování potrvá minimálně půl roku.

Zdroj: Česká televize

 

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka