Úplné vypuštění Jordánu se už blíží

Aktualizováno 2. října 2012 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Rybářství a rybníkářství

revitalizace Jordánu, foto Město Tábor

Jak mohou návštěvníci okolí táborského rybníku Jordán vidět v těchto dnech pouhým okem, je patrné, že jeho vypouštění se blíží do finále. V nejhlubším místě je v tomto okamžiku cca 2,5m vody, uvedla dnes táborská radnice.

Hladina je oproti přelivu prakticky přesně nižší o 10m. Na Tismenickém potoce pod vodopádem se začala budovat sedimentační hrázka, aby vznesený sediment, který berou čerpadla, netekl do potoka. Zbytek vody pak bude vypuštěn vrty do ražené tlakové štoly, jak předpokládá projekt. Tlakové štoly je vyraženo cca 16m z celkových 25.

Odlov ryb, kterých je do této chvíle cca 4000 kg již nyní bude pokračovat pouze pomocí elektrického agregátu. Důvodem je především to, že sítě se táhnou po dně a zachytávají o různé neznámé předměty. Pyrotechnická služba má oprávněné obavy, že by tímto způsobem mohlo dojít k iniciaci případné munice. Odloveno bylo v posledních dnech více než 20 velkých tolstolobiků, kteří jsou vystaveni na sádkách – bazén č.7. O víkendu byl o jejich zhlédnutí celkem velký zájem.

Z pyrotechnického hlediska je evidováno zatím kolem deseti anomálií, tedy předmětů kovových nebo s obsahem kovu, které je nutno identifikovat. To bude možné a okamžiku, kdy k nim bude přístup a bude možno je vidět na vlastní, resp. pyrotechnikovy oči. „Opakujeme výzvu, aby nikdo nevstupoval do vypuštěného prostoru proto, že sediment je velmi nebezpečný a je obtížné, či spíše nemožné se z něj v případě uvíznutí bez cizí pomoci dostat,“ vyzvala znovu radnice města Tábor.

Zdroj: Město Tábor

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství