Úpění na Úpě bude letos kratší

Aktualizováno 15. června 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Odvážné plavce, kteří se letos s vlastnoručně vyrobenými plavidly zúčastní akce Úpění na Úpě, čeká v sobotu 18. června zkrácená trasa. Namísto 12 kilometrů urazí po hladině Úpy pouze 3,3 kilometru. Jedním z důvodů je nedostatek vody v posledních letech. ČTK to řekl jeden z organizátorů Aleš Andrš.

„Prostě není voda, takže se plavidla spíše tlačí a to je na vzdálenost 12 kilometrů poměrně náročné, mnoha účastníkům se vyrobená plavidla také rozpadla,“ uvedl Andrš s tím, že dalším důvodem je v posledních letech klesající počet zájemců. Zatímco například v roce 2010 po Úpě pluly na tři desítky plavidel, předloni jich bylo devět a loni sedm. „Původní organizátoři s pořádáním akce skončili a v našich silách nebylo zajistit konání akce v celé trase,“ dodal Andrš.

Dalším důvodem byla podle něj potřeba souhlasu orgánů ochrany přírody pro konání organizované akce. „Uvidíme, jaká bude letos účast, potom se rozhodneme, jak to bude s Úpěním na Úpě dál,“ řekl Andrš. Start akce je naplánovaný na sobotních 12:00 ve sportovním areálu v Havlovicích, plavba skončí u Šiškovenského mostu, u kterého býval v minulých ročnících start.

Poprvé se Úpění na Úpě konalo v roce 1975, kdy nadšenci sjeli řeku Úpu na nafukovacích matracích, v dalších letech se počet plavců zvyšoval, dosavadní rekord činí 76 posádek s 230 plavci. Během minulého režimu byla tradice na několik let přerušena. Více o akci je možné najít na www.upeni.cz.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

Související rubriky: Čistota vody a rekreace