ÚOHS uložil pokutu 100 000 korun Severočeské vodárenské

14. června 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

úpravna vody

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil pokutu 100.000 korun Severočeské vodárenské společnosti. Informuje o tom zpravodajství ČTK na základě údajů z webu ÚOHS.

Rozhodnutí je pravomocné, vodárenská společnost ještě může podat žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Důvodem je pozdní zasílání písemností souvisejících s tendrem na administraci veřejných zakázek, která je z roku 2014.

Úřad se zakázkou zabýval na základě podnětu Advokátní kanceláře Volopich, Tomšíček & spol. Zadavatelé zakázek mají úřad povinnost zasílat dokumentaci k tendru do deseti dní od výzvy, kterou dostanou. To se v daném případě nestalo. Vodárenská společnost poslala pozdě i rozhodnutí o námitkách čtyř firem, které je podaly proti svému vyloučení. Hájila se například finanční a časovou náročností zaslání dokumentace, ÚOHS to odmítl. „Došlo k výraznému oddalování a zbytečným průtahům při vedení řízení,“ uvedl předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Ten nyní potvrdil správnost rozhodnutí svých podřízených i výslednou pokutu, která podle něj musí být natolik intenzivní, aby ji firma pociťovala jako újmu.

ÚOHS dal v minulosti stejné firmě pokutu pět milionů korun za údajné chyby v tendru za téměř 290 milionů korun na zvýšení kapacity úpravny vody v Meziboří na Mostecku. Firmě vytýkal, že pro zhotovení jedné z částí stavby požadovala použití určitého drenážního systému od firmy The F.B. Leopold Company Inc. Nakonec ale před dvěma lety úřad pokutu zrušil a řízení zastavil. Přihlédl ke změně zákona, která byla pro vodárenskou společnost příznivější.

ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (úpravna vody)

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace