Únorové mrazy zvýšily v Praze poruchovost vodovodní sítě

12. dubna 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Statistiky a kauzy

zamrzlý vodoměr

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) vyrobily za 1. čtvrtletí letošního roku 30,7 milionu kubíků vody, tedy téměř stejně jako ve stejném období v loňském roce. Informoval o tom dnes mluvčí PVK Ondřej Pokorný.

Výroba vody má podle jeho údajů v posledních letech klesající tendenci. Důvodem poklesu je pokračující modernizace domácností a podniků (úsporné spotřebiče, splachovací zařízení a environmentální povědomí obyvatel). Aktuální denní spotřeba jednoho Pražana činí 112 litrů.

Za 1. čtvrtletí roku 2012 řešily PVK 1419 havárií vodovodu, což je o 20 procent více než za stejné období minulého roku. Na zvýšený počet havárií měly zásadní vliv především únorové arktické mrazy, které místy dosahovaly až – 30 °C. „Jenom za únor odstranila naše společnost 654 havárií vodovodu. Nejčastější příčinou vzniku havárií byly pohyby půdy vlivem mrazu s následným tlakem na potrubí. Dvacetiprocentní nárůst jsme také zaznamenaly u havárií velkého a středního rozsahu. Největší havárie musely PVK opravit především v oblastech Vysočan, Kbel, Černého Mostu a také v Praze 4 Braníku u Jižní spojky. Na opravy vodovodní sítě byla nasazena maximální kapacita našich zaměstnanců a došlo také k posílení zákaznické linky,“ uvedl Pokorný.

Na stokové síti bylo za první čtvrtletí řešeno 930 havárií. I v tomto případě došlo oproti minulému roku k navýšení počtu havárií o 26 procent. Nejčastější závadou byly ucpávky v 589 případech, havárie stok 205 případů a 91 chybějících nebo poničených kanalizačních poklopů.

Naše voda

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace