Unikátní vzdělávací hra o vodě se po prázdninách vrací do škol

Aktualizováno 28. září 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Interaktivní hra o významu vody pro člověka a přírodu „Strom života“ míří po jarním úspěchu v novém školním roce do dalších základních škol Moravskoslezského kraje. Informoval o tom mluvčí společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) Marek Síbrt.

Žáci druhého stupně čtrnácti základních škol v Moravskoslezském kraji se mohli na jaře díky spolupráci společnosti SmVaK s experty na interaktivní vzdělávací programy zúčastnit vzdělávacího programu Strom života. Ten vzbudil mezi žáky, ale i učiteli a zástupci obcí velmi pozitivní ohlas, proto po letních prázdninách směřuje do dalších základních škol v regionu. Hra dětem zážitkovou formou přibližuje význam vody pro životní prostředí a člověka. Je vůbec první svého druhu v České republice, která se komplexně zabývá danou problematikou. Program odstartoval v polovině dubna ve školách na Opavsku, v květnu a červnu se tým realizátorů přesunul také do ostatních oblastí kraje (Novojičínsko, Frýdecko-Místecko). V novém školním roce se hra začne hrát například na Havířovsku, Ostravsku nebo Frýdecko-Místecku.

Daný typ hry je jedinečný vysokou mírou zapojení dětí a emočním dopadem na ně, čímž se odlišuje od obvyklých metod výuky stále převažujících v českém školství. Navíc rozvíjí měkké dovednosti jako komunikace, spolupráce nebo řešení specifických problémů v praxi. Hra, která je určena pro žáky druhých stupňů základních škol, probíhá přímo ve školách, děti nemusí nikam jezdit.

Čtyřhodinový program začíná stavbou kulis, vybudováním specifického a značně tajemného prostředí s mystickými prvky, pokračuje se úvodním workshopem, kde si děti i animátoři společně vysvětlí základní pravidla a cíle hry, následně probíhá samotná herní aktivita. Ta je protkána praktickými pokusy, dramatickými zápletkami, napínavým příběhem a věrohodnými rekvizitami. Nakonec si žáci upevní a osvojí získané poznatky. Úkolem dětí je odvrátit katastrofu, která hrozí světu bez vody. K tomu je nutné, aby pochopily, že voda je nezbytnou součástí života na zemi a k záchraně světa je nutná místo původního soupeření jednotlivých týmů spolupráce.

„Těší mě, že hra, kterou jsme ve spolupráci s odborníky na tento typ vzdělávacích programů vyvinuli, získala natolik pozitivní ohlas. Na regionu, v němž působíme, nám záleží a myslíme si, že začít hovořit o významu vody pro člověka i přírodu a odpovědném nakládání s vodními zdroji u dětí v základních školách má rozhodně smysl. Jsme rádi, že školy, zástupci měst a obcí, ale například také rodiče z řad našich zaměstnanců mají zájem o to, aby se program odehrál také v jejich škole,“ říká generální ředitel společnosti SmVaK Anatol Pšenička.

Naše voda, ilustrační foto SmVaK

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace