ÚKZÚZ potvrdil výskyt patogenní bakterie v několika vzorcích závlahových vod

Aktualizováno 23. prosince 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

projevy-napadeni-ralstonia-solanacearum

Diagnostická laboratoř Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) v Havlíčkově Brodě ukončila analýzu závlahových vod a pobřežní vegetace ohledně výskytu bakterie Ralstonia solanacearum za rok 2016.

Informovala o tom mediální zástupkyně ústavu Ivana Kršková s tím, že specialisté ÚKZÚZ odebrali celkem 170 vzorků závlahových vod. Bakterie Ralstonia solanacearum byla zjištěna a potvrzena ve čtyřech vzorcích v povodí Labe a čtrnácti vzorcích v povodí Dyje. Dále bylo zpracováno 207 vzorků rostlin pobřežní vegetace a z toho u tří vzorků rostliny Solanum dulcamara byla zjištěna a potvrzena bakterie Ralstonia solanacearum.

Bakterie Ralstonia solanacearum je původcem bakteriální hniloby brambor a v celé Evropské unii je regulovaná jako fytokaranténní patogen. Ralstonia solanacearum se přenáší půdou a vodou a je aktivně pohyblivá pomocí bičíků. Napadá vodivá pletiva rostlin, což způsobuje bakteriální vadnutí u velmi široké škály potenciálních hostitelů. Původně se Ralstonia solanacearum vyskytovala v tropických a subtropických oblastech a v teplém mírném podnebí a nezdálo se, že by mohla přežít nízké teploty. To se ale nepotvrzuje.

Zdroj: Zemědělec, ilustrační foto (projevy napadení Ralstonia solanacearum):Wikimedia Commons

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace