Do úklidu toků na Moravě se zapojuje stále více dobrovolníků

27. března 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

úklid Povodí Moravy

Dobrovolníci začali o víkendu uklízet břehy řek a potoků na Moravě. Do akce, kterou čtvrtým rokem organizuje státní podnik Povodí Moravy, se jich podle ČTK mělo zapojit asi 2 000 lidí.

Dobrovolníci budou pracovat tři víkendy a uklidí přes 200 kilometrů, které jsou rozdělené do 70 úseků. „Největší nepořádek obvykle bývá na Brněnsku, ale také v okolí Zlína či Olomouce,“ uvedla Eva Kučerová z Povodí Moravy.

Předzvěstí byl páteční úklid v Břeclavi, do kterého se zapojilo asi 120 dětí z místní základní školy. Při úklidu našli třeba i starou televizi. V sobotu dobrovolníci začali uklízet okolí Novomlýnské nádrže na Břeclavsku. Následně začnou na několika úsecích čistit břehy Svitavy, Svratky v brněnském Jundrově, Říčky v brněnském Mariánském údolí či břehy Litavy nebo Dyje.

Na akci státního podniku nazvané My pro vodu – voda pro nás dobrovolníci najdou mnohdy kuriózní věci, například celé jízdní kolo, různé vysavače, televize, našla se i zubní náhrada. Do úklidu se obvykle přihlašují organizované skupiny, jako skauti, dobrovolní hasiči, rybáři nebo Hnutí Brontosaurus.

První ročník akce vyhlásilo Povodí Moravy v roce 2014, zúčastnilo se jí téměř 1300 dobrovolníků. Loni přišlo i přes deštivé počasí uklízet 2040 lidí, kteří posbírali 45,5 tuny odpadků a vyčistili asi 230 kilometrů břehů řek.

ČTK, ilustrační foto Povodí Moravy

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství