Úklid Nových Mlýnů komplikují nepůvodní škeble slávičky

23. dubna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Novomlýnské nádrže

Nánosů letité špíny, ale i škeblí zbavují v současné době pracovníci státního podniku Povodí Moravy betonové bloky regulující výšku vodní hladiny Nových Mlýnů. Informuje o tom deník Mladá fronta DNES.

Tři obrovské, patnáct metrů dlouhé bloky zbavují lidé z Povodí Moravy nánosů letité špíny. „Před provedením opravy bylo nejdříve nutné mobilním hrazením zamezit přístupu vody k segmentu. To není jednoduchá záležitost, protože každý segment je 15 metrů široký a 10 metrů vysoký,“ popsal to, jak náročná oprava je, vedoucí provozu Dolní Věstonice Jindřich Grufík ve Zpravodaji o vodě, který Povodí Moravy každý měsíc vydává.

Poté čistili vodohospodáři zařízení hráze od nánosů nečistot a usazenin. „Oprava dále spočívá především v nanesení nových nátěrů, renovaci zvedacích řetězů, čepů a podobných součástek na ramenech segmentu,“ upřesnila mluvčí Povodí Gabriela Tomíčková.

Kromě pětadvacetileté špíny ale museli odborníci očistit hrázní segmenty také od silné vrstvy nalepených škeblí. V posledních letech se totiž v novomlýnských nádržích výrazně rozšířila slávička mnohotvárná, malý mlž, který se usazuje ve velkých shlucích na jakémkoliv pevném podkladu – kamenech, potopených keřích či stromech. Podle mluvčí Tomíčkové zatím škeble pro chod přehrady nepředstavují zásadní problém, ale vodohospodářům přidávají práci při údržbě zařízení. „Přeliv a malá vodní elektrárna kvůli nim vyžadují častější údržbu. Do budoucna pak počítáme s úpravou některých technologií, aby na ně slávička neměla takový vliv,“ potvrdila.

V oblibě nemají škeble ani rybáři, pro které jsou novomlýnské nádrže rájem. „Slávička má velmi ostré okraje krunýře, o které se lehce přeřízne i půlmilimetrový monofil (rybářský vlasec – pozn. red.) nebo pletená šňůra, nemluvím o koncových montážích ze slaboučkých návazcových šňůrek,“ popisuje jeden z rybářů lovících na přehradě.

Nepůvodní slávička byla postupně zavlečena do řady nádrží na českém území. Její výhodou je, že funguje jako přirozená čistička vody. Z takzvaného vodního sloupce totiž získává potravu a například v nádržích na Olomoucku zlepšila průhlednost vody ze 40 centimetrů až na metr. Jenže intenzivní filtrace působí také změny v ekosystému. Výsledkem je sice průhlednější a čistší voda, ale také velká redukce fytoplanktonu. Ten však hraje podstatnou roli v potravním řetězci dalších živočichů.

Slávička přitom, stejně jako ostatní invazní druhy, nemá v místní přírodě predátora. Jakmile se někam dostane a podmínky jí vyhovují, nelze se jí zbavit.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – jižní Morava, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka