Uherský Brod plánuje budování rybníků

Aktualizováno 25. června 2016 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Rybářství a rybníkářství

IMG_3478

Uherský Brod připravuje výstavbu rybníku v části města Újezdec. Zastupitelé schválili záměr vybudovat vodní plochu v lokalitě Za mlýnem, kde je dnes pole. Předpokládané náklady činí 6,8 milionu korun. Město se na akci pokusí získat dotaci z fondů EU nebo od státu, řekl ČTK místostarosta David Surý (KDU-ČSL).

Město podle něj koupilo pozemek spolu se starým mlýnem v roce 2014. Lokalitou by měl vést plánovaný silniční obchvat města, rybníka se však nedotkne. Pozemek je vymezený korytem řeky Olšavy a patou svahu, který byl dříve nárazovým břehem meandrujícího koryta.

„Funkcí rybníka by mělo být především zadržování vody v krajině. Nebude primárně určený pro chov ryb, v jeho středu ale počítáme s ostrůvkem pro hnízdiště ptáků,“ popsal Surý. Dodal, že stavět by se mohlo v případě získání dotace v roce 2018. Nyní město pracuje na projektové dokumentaci, která by měla být hotova ještě letos.

Chystá také výkup přilehlých pozemků nutných pro zajištění zásobování rybníka vodou z řeky Olšavy nad jezem mezi Uherským Brodem a Šumicemi. Bude potřeba obnovit původní náhon. Jeho celková délka od odběrného objektu po uvažovanou plochu je asi 620 metrů. Rybník by měl být na ploše asi 2,5 hektaru a hluboký maximálně 2,5 metru.

Město podle Surého plánuje i další opatření, která by měla v okolí Uherského Brodu zadržet vodu v krajině. Zvažuje podle něj stavbu asi hektarové nádrže ve směru na Bánov a další v Újezdsku na řece Šťávnici i v Havřicích v lokalitě Pod zámkem.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství