V Uherském Hradišti budou hasiči pravidelně testovat protipovodňové zábrany

7. ledna 2015 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

Velká voda 2013 - Eugen Kukla - Povodeň 2013 - 01_VLTAVA_BEROUNKA_SOUTOK

Dobrovolní hasiči z Uherského Hradiště budou každoročně testovat rychlost instalace mobilních zábran v rámci protipovodňové ochrany města. Informoval o tom Slovácký deník.

Budou tak trénovat na okamžiky, kdy bude nutné zcela uzavřít devět ponechaných „otvorů“ v nedávno vystavěné protipovodňové hrázi. „Při výstavbě hráze jsme měli zájem na ponechání prostupů, kterými bude možné přes hráz procházet. Jedná se o průchody například u moravní lávky, u vstupu ke schodišti přístaviště na řece Moravě či o místa, kudy vedou cyklostezky,“ vysvětlil radní Uherského Hradiště František Elfmark.

Tok řeky lemuje celkem 15 takových prostupů, devět z nich je na straně Uherského Hradiště, zbývajících šest náleží Starému Městu. Hradiště se zavázalo, že bude jednou ročně provádět testování, zda jsou zábrany plně funkční. „Poznatky z tohoto cvičení jsme konzultovali s podnikem Povodí Moravy a byla přijata opatření na straně Povodí Moravy i ve vybavení jednotek sborů dobrovolných hasičů,“ informoval mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

Dřevěné mobilní zábrany budou na své využití čekat ve skladech Povodí Moravy, neboť si žádají speciální uložení, tak, aby byla plně zachována jejich funkčnost.

Zdroj: Slovácký deník, ilustrační foto Eugen Kukla

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině