Údržba břehového porostu na toku Desná zvýší průtočnost koryta

4. února 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

pařez - PMO

Povodí Moravy už druhým rokem provádí rozsáhlou údržbu břehového porostu v intravilánech obcí na toku Desná. Připomněla to dnes mluvčí Povodí Gabriela Tomíčková s tím, že investice za 1,1 milionu korun zvýší průtočnost koryta a zmenší tím riziko povodní. Práce by měly být hotovy v roce 2015. Samotná realizace byla rozdělena do čtyř etap. Předcházela jí opakovaná jednání se zastupiteli jednotlivých měst a obcí na toku Desná a zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny. Vytypované stromy a keře, které už byly nebo teprve budou odstraněny, mohou bránit zvýšeným průtokům. „Ačkoli jsme řeku vyčistili v návaznosti na povodeň, která lokalitu zasáhla v červenci 1997, pozůstatky kořenového systému původních stromů a nálety semen z okolí, způsobily obnovení přirozeného porostu v nepatřičném rozsahu. Jejich likvidace je tedy nezbytná“, zdůvodnil akci ředitel závodu Horní Morava David Fína.

První etapa byla zahájena pracovníky Povodí Moravy v listopadu 2012 v obci Loučná nad Desnou. Současně bylo zahájeno kácení ve Vikýřovicích, kde proběhla i druhá etapa, ukončená v únoru 2013. Celkem byl vykácený úsek dlouhý přes dva kilometry.

Třetí etapa probíhala od září 2013 do ledna 2014 a zaměřila se na koryto Desné v Rapotíně v délce téměř dva kilometry.  Bylo odstraněno 420 ks stromů a několik set metrů čtverečních keřů. Závěrečná etapa bude zahájena v září 2014 a bude řešit úsek dlouhý tři kilometry v Rapotíně. S jejím ukončením se počítá nejpozději v únoru 2015.

Naše voda, ilustrační foto Povodí Moravy

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství