U Dyje ve Znojmě hlodají bobři, vodohospodáři musí hlídat břehy

10. ledna 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

DEřevo - kořeny  IMG_4734

Stromy kolem řeky Dyje u Sedlešovického mostu ve Znojmě jsou napadeny bobrem evropským. Poukazuje na to brněnská mutace zpravodajského serveru idnes.cz.

Podle odborníků ale zatím není ve Znojmě důvod k obavám z přemnožení tohoto přísně chráněného zvířete, které svojí pílí dokáže nadělat člověku mnoho nepříjemností. „O jejich aktivitě u mostu víme, zatím to ale jako problém nevidíme,“ řekl šéf městského odboru životního prostředí Jaromír Mička.

Práci bobrůve Znojmě ale zaznamenali i vodohospodáři. A ti z obav, aby ohlodané kmeny nepopadaly do koryta řeky a neucpaly jej, plánují v nejbližší době kontroly stromů a případné kácení.“Vlastně jsme takovou probírku stromů měli v tomto úseku už delší dobu v plánu. Teď to tedy spojíme i se škodami od bobrů,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Podle pracovníků Správy Národního parku Podyjí, který se Znojmem těsně sousedí, nejsou bobři na řece u Znojma v nijak velkém počtu. „Od zimy 2007 v národním parku pravidelně pozorujeme jednu rodinku. Těžko říci, kolik jich je, řádově jde ale o jednotlivce,“ přiblížil Martin Valášek ze správy Podyjí. Podle Slámové nicméně bobři ve Znojmě nic nenadělali s místními hrázemi, což se nedá říci o bobrech v břeclavské městské části Stará Břeclav. Tamní hráz u řeky provrtali chodbami.

Zdroj: http://brno.idnes.cz/u-dyje-ve-znojme-hlodaji-bobri-vodohospodari-musi-hlidat-brehy-pbh-/brno-zpravy.aspx?c=A1201HYPERLINK „http://brno.idnes.cz/u-dyje-ve-znojme-hlodaji-bobri-vodohospodari-musi-hlidat-brehy-pbh-/brno-zpravy.aspx?c=A120109_1713155_brno-zpravy_bor“09_1713155_brno-zpravy_bor

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině