Týden: Vodní války na obzoru? Neradostné prognózy

Aktualizováno 18. listopadu 2014 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

vypusteny rybnik3

Bude voda brzo vzácnější než ropa? Povedou se o ni ozbrojené konflikty? A poteče nám z kohoutku jen několik hodin denně, jak se už někde ve světě nyní děje? Nad těmito otázkami se zamýšlí článek nejnovějšího vydání magazínu Týden.

„Ve srovnání s jinými státy Evropy jsme pod průměrem. Jsme závislí jen na tom, co napadne jako srážky,“ říká Jan Daňhelka z Českého hydrometeorologického ústavu. Naprostá většina obyvatel Česka podle něho ale nedostatek vody zatím nepociťuje.

Jinde je situace horší, export nebo distribuci vody omezují Spojené arabské emiráty i další země. Kanada přijala zákon upravující vývoz vody již v roce 2008. Nyní podobný zákon přijalo i Slovensko.

A například obyvatelům brazilského São Paula vypínají vodu na noc nebo dokonce na celé dny (naopak Izrael, který trpěl jejím nedostatkem od svého vzniku, se s ní naučil šetřit tak dobře, že si může dovolit ji vyvážet).

Zdroj a více: Týden.cz

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace