Tuzemská vína se budou i nadále prodávat ze sudů

Aktualizováno 18. března 2015 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Podnikání s vodou a zákony

víno degustace - IMG_5267

Ministr zemědělství Marian Jurečka a zástupci vinařů se dnes dohodli na novele zákona o vinohradnictví a vinařství, jejímž cílem je lepší kontrola nad prodejem sudového neboli čepovaného vína. Informoval o tom mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

Podle dnešní dohody se budou dovezená vína prodávat jen v obalech, které se nedají znovu naplnit. Prodej domácích vín bude jištěný smlouvou mezi vinařem a vinotékou. Česká a moravská vína se tak budou v České republice nadále prodávat i ze sudů. Prodej ale bude pod větší kontrolou, kterou umožní připravovaná novela zákona o vinohradnictví a vinařství. „Zahraniční sudová vína nebo vína vyrobená u nás z dovezených hroznů necháme stočit do balení určeného pro konečného spotřebitele, a to v obalu, který se nedá znovu naplnit (bag in box nebo láhev). Zajistíme tak bezpečnost zákazníků, protože získají větší jistotu, že si nekupují pančované a tedy i nebezpečné víno,“ řekl Jurečka.

Domácí vína vyrobená z hroznů sklizených v České republice bude moci prodávat vinař ve svém vinařství (tzv. „pod víchou“), ve své vinotéce, případně ve vinotéce, se kterou uzavře smluvní vztah. „Plánujeme posílit počty inspektorů zemědělské a potravinářské inspekce, kteří se zaměří výhradně na obchod s vínem. Chceme jednat s celní správou, aby také vyčlenila několik svých zaměstnanců pro tuto oblast. Kontroly vína by pak zajišťovali společně,“ uvedl Jurečka.

Novelu zákona ministerstvo zemědělství připraví urychleně, aby ji mohlo za několik měsíců předložit ke schválení vládě. Nová pravidla pro obchod s vínem by měla platit od začátku roku 2016. „Novela pomůže zlepšit postavení poctivých vinařů, protože se kvůli těm, kteří obcházejí zákon, dostávají do nerovného konkurenčního prostředí,“ tvrdí ministr.

V současnosti inspektoři SZPI při kontrole sudových vín odhalují pančovaná vína, falšování původu vína, prodej neevidovaného vína a prodej vína na černo dovezeného do České republiky. Podle informací Státní zemědělské a potravinářské inspekce je více než 30 % kontrolovaných vín s deklarovaným původem ze zahraničí falšovaných.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka