Turisté měli loni velký zájem o vodní elektrárny ČEZ

Aktualizováno 17. ledna 2013 | Rubrika: Přehrady a vodní díla

lipno-prehrada-hraz2

Největší zájem turistů v loňském roce u zařízení skupiny ČEZ byl tradičně, vedle jaderných elektráren, o přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně. Uvedla to dnes mluvčí ČEZ Marie Dufková.Rekord zaznamenalo také Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové s Malou vodní elektrárnou Hučák. To navštívilo 14 384 zvědavců, což je také téměř o 2000 více než v roce 2011 a je to rekord návštěvnosti od otevření IC v roce 2008. Malé vodní elektrárny Želina, Bukovec a Hracholusky v severozápadních Čechách, Les Království, Spálov, Přelouč, Předměřice a Pardubice ve východních Čechách a moravské Kníničky, Komín a Spytihněv navštívilo celkem téměř 4000 lidí.

Obdivovat historii přijelo na Šumavu rekordních 7676 návštěvníků. A to počítáme jen zájemce o informační centrum Šumavská energie na elektrárně Vydra – mnohem víc se jich ještě samostatně přijelo poklonit stoleté Čeňkově Pile, která v září oslavila své výročí v plné kráse a svěžesti pilnou výrobou elektřiny. Poctu jí vyjadřuje i nový film Sto let šumavské energie, který můžete zhlédnout zde: http://www.cez.cz/cs/kontakty/informacni-centra/ic-vydra-a-cenkova-pila.html. Rekordních 1687 návštěvníků přivítal labský Střekov, kam si udělali výlet např. i členové Turistického akademického klubu historickým motoráčkem až z Prahy.

Na Vltavské kaskádě, tradičním cíli turistů, o přízeň návštěvníků velmi úspěšně s oblíbeným Lipnem a Štěchovicemi nyní soutěží Slapy (čtyřikrát větší návštěvnost než v r. 2011, kdy se exkurze teprve „zkoušely“) a Orlík, který přivítal 2771 návštěvníků. Orlík nabízí nejen návštěvy elektrárny a hráze, ale i projížďky parníkem a nové turistické Regionální informační centrum v obci Solenice. Orlík, Slapy a Kamýk se také představují novým filmem Spoutaná řeka, v němž vás elektrárnami provedou známí herci Kateřina Hrachovcová a Arnošt Goldflam. Film najdete na http://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/obnovitelne-zdroje/voda/orlik.html.

Nejoblíbenější pro návštěvy elektráren Skupiny ČEZ jsou letní měsíce, sezona začíná v květnu a červnu školními výlety a pokračuje turisty a rodinnými výlety až do září. Otevřené dveře jsou však po celý rok.

Naše voda

Související rubriky: Přehrady a vodní díla