Tunel Cecilka ochrání přehradu Šance

19. července 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

přehrada Šance

Pod přehradou Šance v Moravskoslezském kraji se začal budovat ojedinělý tunel, který by měl zabránit zatékání dešťové vody z hory, která narušuje hráz. Informovala o tom Česká televize. Hráz má přitom zadržet i stoletou vodu.

Ze stoleté vody, která by zasáhla Frýdek-Místek nebo Ostravu, dokáže udělat dvouletou. Ničí ji ale dešťová voda. Ochránit hráz pod vodní nádrží Šance má před ní právě prorážený tunel. Do skalnaté stěny musejí střelmistři nejdříve navrtat díry. Do nich potom přijde připravený dynamit. Na odstřelení metru chodby je ho potřeba 8 až 12 kilo. Do plastové trhaviny dávají technici propojovací drátky, které se spojí elektrickou rozbuškou.

Podle technického ředitele Povodí Odry Petra Březiny jde o výjimečnou vodohospodářskou stavbu. „Podobnou stavbu jsme realizovali před 15 lety na nádrži Morávka,“ uvedl Březina.

Pracovníci Povodí budou odstřelovat tunel kvůli složitému terénu až do podzimu. Jméno ale má už teď – Cecilka. Tak se jmenovala stará paní, která žila dlouhán léta v údolí, než se postavila přehrada Šance.

Zdroj: Česká televize

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka