Tuleni ze ZOO v Ústí nad Labem mají nový bazén

Aktualizováno 23. října 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

Tuleni

Nového bazénu se dočkali tuleni v zoologické zahradě Ústí nad Labem. Ten v minulém týdnu slavnostně otevřel primátor města Ústí nad Labem Vít Mandík. 

Této události se zúčastnili také radní města Arno Fišera a Jan Eichler, náměstkyně primátora Zuzana Kailová, olympionička Štěpánka Hilgertová a ministr zemědělství v demisi Miroslav Toman. Primátor Mandík a poslední dva jmenovaní hosté se stali adoptivními rodiči zdejších tuleňů.  Ti jsou zde nyní celkem tři. K původní dvojici tuleňů Mary a Juniorovi přibyla krátce před otevřením nového bazénu také dvouletá samice Zola. Ta sem přicestovala ze ZOO v německém Karlsruhe.

S rekonstrukcí se začalo už na jaře a po pěti měsících se z malého bazénku o necelých 40 kubíků stalo moderní zařízení o objemu 245 kubíků. Bazén je řešen tak, aby se co nejvíce podobal přírodnímu prostředí, takže je členitý s velkými kameny, umělými skálami. Nadto má prosklené průhledy a dřevěné oplocení. Změn doznalo i okolí bazénu, kromě úpravy hlediště pro diváky se nyní návštěvníci dozví  řadu zajímavých informací ze života těchto zvířat z nových vzdělávacích panelů.

Stavbu bazénu financovalo město Ústí nad Labem a vyčlenilo na ni ze svého rozpočtu 1,5 milionu korun. Nadace ČEZ pak přispěla 300 000 korunami.

Naše voda – Magdalena Machová, foto: ZOO Ústí nad Labem

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství