Trojrozměrný model Česka pomůže s ochranou před povodněmi

23. září 2013 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině , Voda a naše peněženka

Vltava 2010

V tuzemsku vzniká unikátní 3D model České republiky. Informovalo o tom vysílání České televize s tím, že projekt má mimo jiné pomoci třeba před hrozícími povodněmi.

Nad celou teď létá speciálně upravený letoun s laserem. Data, která sbírá a vyhodnocuje Český úřad zeměměřičský. Mapa by měla být hotová za 2 roky. Upravená L-410, v republice jediná, momentálně plní výjimečný úkol, změřit každou píď země. Příď letounu je celu prosklená, i s podlahou tak, aby navigátor viděl všechno. Místo sedadel pro cestující je uvnitř trupu umístěný obří laserové skener pro snímkování, nejdůležitější část letounu. Ve vzduchu umí laser kmitnout zhruba 55-krát za vteřinu, na jednom takovém kmitu zaměří ze vzduchu až tisíc bodů. Pro představu – rozezná i odhozenou krabičku od cigaret.

Podle televizní reportáže se povrch země měří se v přesných pásech, v šířce 750 metrů, pod letadlem ale nesmí být mraky, laser nefunguje, ani když sněží, vadí mu i ranní rosa. Složitě získaná data o objemu až o desítek terabytů pak míří na disku do laboratoře. Výsledný model má přitom mimo jiné odpovědět na otázky, kde se při povodních vylije řeka, jak vysoké se musí postavit zábrany, nebo jaký bude tlak záplavové vlny. To v rozhovoru pro televizi potvrdil i vrchní ředitel sekce vodního hospodářství z ministerstva zemědělství Pavel Punčochář.

Model bude potřebovat i ministerstvo obrany, například při modernizaci navigačních systémů, využít se dá taky k obyčejnému projektování rodinných domů.

Zdroj: ČT 1, ilustrační foto Naše voda

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka