Trnovka arktická – plž, který „létá“ ve vodě

25. února 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Trnovka arktická osel

Trnovka arktická (Limacina helicina) alias „mořský motýl“ je drobný živočich, který je součástí zooplanktonu. Přesto podstupuje, jak píše populárně-vědecký server osel.cz, každodenně jedno z nejúžasnějších stěhování živých tvorů na planetě.

Svými třemi milimetry se velikostně řadí do skupiny nazývané mikroplankton, jeho potravou jsou pak ještě menší tvorové – mikroplankton. Aby se jím mohly trnovky nasytit, musí urazit z hlubin oceánů trasu dlouhou stovky metrů, což je k velikosti jejich těla zhruba tolik, jako bychom si my museli na oběd skočit přes sto kilometrů. I když tomuto tvorečkovi nikdo neříká jinak, než mořský motýl, je to ve skutečnosti plž. Má dokonce i ulitu a v ní ukrývá dvě třetiny svého těla. Pokochat se jeho pohybem ale není dopřáno každému, jen vlastníkům vysokorychlostní kamery, kteří si doma mohou záběr pustit zpomaleně. Teprve potom vynikne podobnost s létajícím hmyzem. Rozdíl tu ale přece jen je. Náš plž létá „cik cak“ a čas od času se zcela přetočí. Asi proto, že ve vodě se dost těžko určuje, kde je nahoře a kde dole, a tak není na škodu se občas ujistit, že směr je správný.

Pokud bychom uměli cestovat v čase, prý bychom se mohli přesvědčit, že dnešní suchozemští motýli, měli s tím mořským společného předka. Někdy před asi 550 miliony let. A tak kdo ví, možná to není zase až taková náhoda, že oba létají pomocí svých „křídel“ opisováním osmičky. A proč se o ně výzkumníci zajímali? Prý s koncem své životní pouti deponují na mořské dno uhlík a zachraňují tím planetu před globálním oteplením. A kdyby se to někomu zdálo málo, tak prý studiem jejich pohybu by se mohlo dospět ke konstrukci mikro – podvodních robotů.

Zdroj: www.osel.cz, primární zdroj: Journal of Experimental Biology, foto: Detailní záběr „motýlího“ plže. Foto EOL Learning and Education Group, Flickr, licence CC o 2,0

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině