Trh s plasty se hroutí, Čína už o ně nestojí, upozorňují zpracovatelé

8. prosince 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

skládka plast pařez - Tato ozdoba zůstane v lese 50-80 let

Dosud se vytříděné plasty z Česka ve velkém odesílaly ke zpracování do Číny. Informuje o tom jihlavská mutace serveru idnes.cz., s tím, že Čína už ale plast nechce, neboť má toho svého dost.

Navíc výkupní ceny klesají a podle odborníků hrozí, že ztráty doplatí města a obce a ty přenesou náklady na občany. Výkupní cena plastového odpadu totiž významně klesla a firmám se pomalu začíná nevyplácet recyklování některých materiálů. Za klesajícími cenami stojí přístup Číny, která je hlavní destinací, kam plastový odpad z České republiky míří. Asijská země totiž zavedla přísnější kritéria na jeho výkup. Už příliš nestojí o nekvalitní surovinu, která obsahovala nečistoty nebo různé příměsi.

„Tito odběratelé import výrazně omezují, Čína ho chce dokonce zakázat. Pro Česko i celou Evropu to představuje velký problém. Alarmující je i to, že asijské země už produkují samy tolik odpadu, že jim pro ten náš nezbývá místo,“ popisuje nynější stav Zbyněk Bouda, ředitel Energetické agentury Vysočiny (EAV). Zpracovatelské společnosti tak řeší problém, kam vytříděný odpad vozit. Poptávku z Číny totiž není český ani evropský trh schopný nijak nahradit.

Zdroj: https://jihlava.idnes.cz, (redakčně kráceno), ilustrační foto archiv Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace