V trezoru Cabaret Aphrodite v lázních Rajecké Teplice byl uložen zlatý poklad

17. února 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Aphrodite - wellness

Návštěva slovenských lázní Spa Aphrodite Rajecké Teplice představuje nejen možnost rekreace v tamějších wellness zařízeních, ale i možnost pobývat v místě někdejšího úkrytu zlatého pokladu ČSR. Informuje o tom agentura Paper life.

Tuto možnost představuje nově otevřený luxusní bar CABARET APHRODITE, který je součástí další fáze rozsáhlých investic Slovenských liečebných kúpeľov (Slovenské léčebné lázně – SLK), a. s., Rajecké Teplice. Právě zmíněný Cabaret Aphrodite skrývá zajímavou historii, o níž se mnoho nevědělo. V místnosti zůstaly původní vstupní trezorové dveře, za nimiž byl určitou dobu na podzim v roce 1938 tajně uložen československý státní poklad. „O českém státním pokladu ukrytém v našich lázních v Rajeckých Teplicích ze začátku druhé světové války kolují odpradávna různé zvěsti a povídky. V jedné se údajně říká, že kdo se při návštěvě baru Cabaret Aphrodite dotkne vstupních historických trezorových dveří, bude v budoucnu obdařen určitým blahobytem, říká viceprezident akciové společnosti SLK Zdenko Miškolci.

V tomto trezoru na podzim v roce 1938 byly tajně ukrývány před agenty Německé říše korunovační klenoty českých králů, které za posledních 600 let opustily Pražský hrad pouze jedinkrát, a to pro hrozící bombardování Prahy během sporu o Sudety, proto prezident Beneš přikázal klenoty odvézt. Svatováclavskou korunu, žezlo, jablko, kříž, plášť, roucho a další zlaté cennosti odvezli z Prahy dne 19. září 1938 na dvou velkých autech. Následující den již byly klenoty v Žilině, kde je převzal František Koupil, přednosta filiálky Národní banky československé v Žilině. Odtud byly vzácné klenoty přesunuty a ukryty v trezoru v tehdejším hotelu Veľká Fatra (dnes Aphrodite Palace) v Rajeckých Teplicích. Ve zmíněném hotelu Veľká Fatra byla zvláštní místnost (nyní bar Cabaret Aphrodite), kde byl uložen zlatý poklad ČSR. V rušném období 1939 byl odvezen zpět do Čech a odtud část do Spojených států amerických. O této přísně utajené akci věděli pouze v prezidentské kanceláři a v nejvyšším vedení banky.

„Většina Slováků a Čechů dodnes ani netuší, že český národní poklad někdy opustil Pražský hrad. A nemluvě o tom, že se ocitl na určitou dobu právě u nás v lázních a právě v tomto trezoru hotelu Aphrodite Palace,“ dodává Miškolci.

Více informací najdete na www.spa.sk

Naše voda, ilustrační foto Paper life

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy