Trend v poklesu spotřeby vody na Ostravsku pokračuje

25. března 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Voda a naše peněženka

sprcha

Spotřeba pitné vody v Severomoravském kraji i nadále klesá. Podle deníku Právo se na tom shodli představitelé Severomoravských vodovodů a kanalizací (SmVaK), Ostravských vodáren a kanalizací (OVAK) a státní podnik Povodí Odry.

„Ty poklesy jsou už ale mírné. Loni u nás spotřeba na osobu a den činila 90 litrů, rok předtím to bylo 92 litrů. Myslím, že to už není šetřením, ale spíše modernizací bytového fondu. Pákové baterie, myčky, pračky, to vše vede k úsporám pitné vody,“ vysvětlil generální ředitel SmVaK Miroslav Kyncl. Dodal, že zatímco odběr pitné vody v domácnostech opět loni klesl, průmyslový odběr povyskočil. „O 350 až 400 tisíc kubíků za rok, což bereme jako příznivou zprávu o hospodářství v regionu.“

Také OVAK zaznamenal pokles spotřeby vody. Generální ředitel společnosti Petr Konečný odhaduje, že v roce 2012 klesla spotřeba vody v Ostravě proti roku 2011 zhruba o dvě procenta.„Obecně je to dáno snahou o hledání úspor, zejména u průmyslových zákazníků. U některých průmyslových zákazníků došlo k využívání alternativních zdrojů. A druhou věcí je, že poslední léta klesá počet obyvatel Ostravy, takže se tím pádem snižuje i spotřeba vody ve městě,“ poukázal Konečný.

Ačkoliv SmVaK ani OVAK nemají za minulý rok ještě auditovaný hospodářský výsledek, obě společnosti vědí, že rok 2012 pro ně nebyl ztrátový. OVAK zaznamenal, jak řekl generální ředitel, obrat přes miliardu korun, což je v porovnání s předcházejícím rokem mírný růst.„Naše předběžné výsledky jsou srovnatelné s rokem 2011, obrat byl zhruba 2,1 miliardy a hrubý zisk před zdaněním se blíží k 400 miliónům korun,“ uvedl Kyncl.

V kladných číslech skončilo loňské hospodaření i pro Povodí Odry, zisk státního podniku vyčíslil jeho generální ředitel Miroslav Krajíček na 15,247 miliónu. „A to při celkových nákladech 680 miliónů. Náklady byly meziročně o 12 miliónů nižší, celkové výnosy za rok 2012 činí 703 miliónů, což je o 9,5 miliónu korun méně než před rokem,“ informoval. Tři největší vodárenské společnosti působící na severní Moravě a ve Slezsku investovaly loni stovky miliónů korun. Nejvíce pak SmVaK, který do rekonstrukcí a modernizací vložil 505 miliónů, dalších 100 miliónů korun putovalo na opravy.

„Z těch významnějších akcí se mimo jiné jednalo o rekonstrukci a modernizaci čistírny Nový Jičín nebo o velkou opravu vodovodního přivaděče Doubrava– Karviná. To byla i technická zajímavost, neboť se do starého potrubí vtlačovalo nové,“ prozradil Kyncl. Dodal, že letos chce firma do rekonstrukcí a modernizací vodovodních sítí investovat nejméně 515 miliónů a 100 miliónů do oprav.

Zdroj: Právo

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace