V Třeboni bude Centrum Třeboňského rybníkářského dědictví

Aktualizováno 6. října 2014 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Rybářství a rybníkářství

Trebon1024b (1)

Třeboň získala finanční dotaci na rekonstrukci domu Štěpánka Netolického. V gotické budově by příští rok mělo vzniknout Centrum Třeboňského rybníkářského dědictví, oznámila Jitka Bednářová, mluvčí města.

Dům č. 89 na třeboňském Masarykově náměstí patřil jednomu z nejslavnějších českých rybníkářů, Štěpánku Netolickému. Za jeho nejvýznamnější dílo je považována Zlatá stoka. Dům s gotickými základy a renesančním podloubím patří k nejhodnotnějším objektům v historickém centru Třeboně. V současné době slouží vnitřní prostory domu příležitostně pro pořádání výstav, dříve zde byla například obřadní síň.

Projekt počítá s přeměnou domu na Centrum Třeboňského rybníkářského dědictví. Třeboňské rybníkářské dědictví a soubor jeho kulturních a přírodních památek aspirují na zápis na seznam UNESCO. V rekonstruovaném domě má být vytvořena stálá interaktivně-vzdělávací expozice, která nabídne návštěvníkům moderní formou zajímavé informace a dokumenty vztahující se k městu Třeboň, krajině Třeboňska a její historii, k tématu rybníkářství a vodohospodářství. Další obsahovou náplní objektu budou aktivity v oblasti výstavnictví a kulturně-společenských akcí.

Naše voda, ilustrační foto: wikimedia commons, René Mihula

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství