Třeboň nesplnila podmínky, dotaci na ČOV musí vrátit

Aktualizováno 5. října 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

ilustrační foto

Kvůli nesplnění dotačních podmínek bude muset Třeboň vrátit dotaci 90 444 110 korun, kterou obdržela z Evropské unie na stavbu nové čistírny odpadních vod. Žádá proto o podporu ze Státního fondu životního prostředí, píše Deník.cz.

Přestože čistírna zahájila zkušební provoz v srpnu 2011, dotační podmínky byly dojednány později. „Na podzim 2011 rozhodla Evropská komise o dotačních podmínkách, podle nichž by nová čistírna měla být součástí neoddělitelného vodohospodářského majetku, což ale v danou chvíli nebylo možné dodržet. Čistírnu jsme stavěli jako samostatný subjekt, který jsme navíc podle původní dohody měli i samostatně podle vlastnického modelu  provozovat,“ vysvětlil v Deníku starosta Třeboně Jiří Houdek.

Podle nových podmínek by byla dotace přiznána pouze na celý funkčně neoddělitelný majetek svazku obcí Vodovod Hamr. „To by znamenalo zásadní zvýšení vodného a stočného v daných obcích, což ale nebylo při stavbě ČOV domluveno a pro obce je to neakceptovatelné, tudíž dotační podmínky nemůžeme  zpětně splnit,“ uvedl dál Houdek.

Zdroj: Deník.cz

 

 
Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace