Tiskárna nelegálně vypouštěla odpadní vody, dostala pokutu 300 tisíc korun

11. ledna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

moravansky-potok-znecisteni-tisk-centrum-cizp

Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany vod v Brně uložili pokutu 300 tisíc korun společnosti TISK CENTRUM s.r.o. Informovala o tom dnes zástupkyně mluvčí ČIŽP Jana Jandová s tím, společnost se dopustila porušení zákona na ochranu vod.

Firma totiž podle ČIŽP ze své tiskárny v Moravanech u Brna bez povolení vypouštěla závadné látky do vod povrchových a ohrožovala vody podzemní. Na nelegální vypouštění inspektoři ČIŽP přišli v roce 2016 při zjišťování příčin znečištění Moravanského rybníka. „Při kontrole ve společnosti TISK CENTRUM jsme zjistili, že odpadní vody z čištění tiskařských strojů jsou vypouštěny do šachet bez pevného dna a z nich poté do vod povrchových a podzemních. Bylo prokázáno, že takto unikly zbytky tiskařských barev, rozpouštědel a čisticích prostředků na ofsetové stroje,“ uvedl Jindřich Mikeš, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Brně.

Firma se proti uložené pokutě neodvolala a ta nabyla právní moci. Inspektoři zároveň dali podnět stavebnímu úřadu, který je kompetentní zajistit, aby likvidace odpadních vod z této společnosti byla řádně dořešena v souladu se zákonem.

Zdroj a foto: ČIŽP (Moravanský potok)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy, Vodovody a kanalizace