Tipy na vodní výlety: Zřícenina Baba nad Vltavou

Aktualizováno 19. února 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

zřícenina Baba - noční pohled Praha

Neobvyklé pohledy na Prahu a na Vltavu lze spatřit ze skalního srázu mezi sídlišti Babou a Podbabou od zříceniny „Baba“. Redakce portálu Naše voda lokalitu navštívila a připravila pro vás z této návštěvy tradiční fotoreportáž na facebooku našeho portálu. Klikni zde!

Zřícenina Baba se nachází v místě někdejšího pravěkého osídlení z doby kamenné, název návrší je písemně doložen od 15. století. V roce 1622 byla novoměstským měšťanem Jindřichem Žežulou v lokalitě založena vinice, kterou po roce 1650 doplnil další z majitelů vinice, Servác Engel z Engelflussu, viničním lisem a letohrádkem. V  roce 1673 se stal majitelem vinice děkan metropolitní kapituly u sv. Víta Tomáš Jan Pešina z Čechorodu, a i proto se tehdy vinici říkalo Děkanka anebo Čechorodka. Ve čtyřicátých letech 18. století byl objekt vypálen a pobořen bavorskými a hlavně francouzskými vojsky. V roce 1784 pozemky koupila paní A.T. Lohnerová, které pak připojila ke svému  šáreckému hospodářskému dvorci.

Do podoby dominanty na skále nad Vltavou byla Baba upravena v roce 1858 při stavbě železnice z Prahy do Podmokel, od 24. září 2006 je zřícenina osvětlena.

Od zříceniny Baba spatříme zajímavé a nezvyklé výhledy na Prahu. Ze skály je vidět na řeku Vltavu a za ní na Troju, ZOO a Bohnice. Dole na řece uvidíme Císařský ostrov s pražskou Ústřední čistírnou odpadních vod, zdymadlo, na levém břehu pak Výzkumný ústav vodohospodářský a Bubeneč. Panorama Hradčan je nezvykle obrácené. Zvláště hezké jsou pohledy na noční osvícenou Prahu, a tento pohled vám také nabízíme.

U této zříceniny se také nechávají oddávat manželské páry.

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině