Tipy na vodní výlety: Zahájení sezóny na Schwarzenberském kanálu

19. května 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

NP Šumava zahájení pozvánka Schwarzenberský kanál

V sobotu 24. května bude o půl dvanácté u horního portálu plavebního tunelu na Jeleních Vrších slavnostně zahájena 17. novodobá plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu. Informoval o tom mluvčí Národního parku Šumava Pavel Pechoušek.Akci podle něj připravuje Správa Národního parku (NP) a CHKO Šumava spolu s dalšími partnery a folklórním souborem Libín-S Prachatice. Prvním bodem programu bude vyprávění pohádek z obou stran Šumavy. Pokračovat se bude v jednu odpoledne v amfiteátru na Jeleních Vrších setkáním s folklorem. Na pódiu vystoupí hostitelé z folklorního souboru Libín-S Prachatice i hosté z bavorské vísky Iglbach.
Při zahájení plavební sezóny se již řadu let odehrává malý ceremoniál – starosta Nové Pece předává pravidelně nájemné za skulpturu Strážce / Wächter prachatického sochaře Davida Svobody, kterou na břeh plavebního kanálu nedaleko Nové Pece umístilo rakouské kulturní sdružení SUNNSEITN. Cena za nájem se nevyplácí v penězích, ale každoročním nájemným je parohový knoflík.
Součástí sobotního programu je i představení nových informačních materiálů – jedním z nich je nejobsáhlejší vydaná monografie o kanále s originálním českým překladem původního textu Ernsta Mayera z roku 1828 „Popis velkého plavebního zařízení na dřevo na panství Krumlovském v Čechách“.
Naše voda, ilustrační foto – plakát: NP Šumava

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství