Tipy na vodní výlety – Vojslavický dvojmost

8. října 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

1381198_640392095995259_985586186_n

Jedním z mnoha unikátních mostů přes vodní plochy v ČR je Vojslavický most nacházející se v blízkosti „Hitlerova mostu“, z jehož návštěvy jsme pro vás připravili již dříve fotoreportáž. Také Vojslavický most přibližuje ve fotoreportáži facebooková verze našeho portálu.

Vojslavický most pochází z roku 1976 a nachází se mezi obcemi Vojslavice a Píšť. Mnoho lidí ale neví, že původní (dolní část mostu) byla vystavena již začátkem druhé světové války, jelikož v té době byla již plánovaná výstavba dálnice. Původní most časem přestal vyhovovat předpisům pro dálniční mosty, byl však využit při obnovené stavbě dálnice Praha-Brno v sedmdesátých letech. Původní pilíře byly posíleny a využity pro základ mostu nového. Ocelové opěry ve svahu z roku 1976 nesou novou vítkovickou mostovku. V současné době nesou nad původním mostem ve výšce 12 metrů nové čtyři pilíře nynější dálnici D1, spodní část slouží jako silnice třetí třídy. Dvojmost je značen 13036 – 2P.

Z mostu jsou nádherné výhledy na Švihovskou přehradu, která je pro řadu měst a hlavní město Prahu zásobárnou pitné vody.

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla