Tipy na vodní výlety: Vojanovy sady v centru Prahy

Aktualizováno 18. března 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Vojanovy sady - IMG_2674_-_kopie

Kromě celé řady akcí přímo spojených s oslavou Světového dne vody, které proběhnou o nadcházejícím víkendu, je možné Světový den vody oslavit i procházkou – k vodě. Tentokrát nabízíme Vojanovy sady v Praze, fotoseriál z akce je na našem facebooku. Klikni zde!

Vojanovy sady (také Vojanova zahrada) patří se svou rozlohou 2,5 ha k nejmenším, ale zároveň k nejhezčím a nejstarším pražským zahradám. Byly založeny spolu s biskupským dvorcem jako původně ovocný sad již roku 1248. Sady se nachází v centru historické Prahy a jsou obklopeny vysokou zástavbou domů a zdí, které ji chrání před hlukem velkoměsta a tvoří její zcela komorní prostředí. První dojem, který získá její návštěvník, je absolutní ticho a klid.

Celá zahrada působí velmi příjemně a udržovaně. Návštěvník může vejít jediným přístupem – bránou ve zdi z ulice U Lužického semináře. I když se ocitne uprostřed vysokých staveb, vnímá pouze přítomnou zeleň. Cestou vpravo dojde mezi stromy k okrasnému jezírku s rybami (viz ilustrační foto) a dál mezi upravenými záhony a skleníkem ke schodišti. Dětský koutek  je umístěn vpravo od vchodu stranou hlavních cest. Je oddělen vzrostlou zelení, která tlumí zvuky případných dětských hlasitých projevů, takže děti a dospělí se vzájemně neruší.

V zahradě nenajdeme žádnou restauraci ani občerstvení, což ale není na překážku, protože v dosahu několika kroků od vchodu je množství dobře vybavených míst, kde se lze dobře najíst i napít. Do Vojanových sadů je zákaz vstupu se psy. Vojanovy sady jsou údajně nejkrásnější v pozdním jaru, kdy hýří barvami a vůněmi, své kouzlo mají ale již i na začátku jara, tedy v současné době.

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství