Tipy na vodní výlety: Vodní hamr Dobřív

Aktualizováno 4. června 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

vodní hamr Dobřív - IMG_6533_-_kopie

Bezprostřední okolí vojenského újezdu Brdy skýtá celou řadu atraktivních turistických míst a samozřejmě i téměř nedotčenou přírodu. Najdeme tam ale i řadu technických památek – jednou z nich je stále funkční vodní hamr Dobřív.

Hamr v Dobřívě navštívila i redakce portálu Naše voda a tradičně z této návštěvy připravila pro zájemce fotoreportáž, kterou si můžete prohlédnout na facebokové verzi našeho portálu. Foto – klikni zde! Takzvaný horní hamr, o kterém je řeč, je v současné době největší a nejvýznamnější památka svého druhu v ČR s expozicí přístupnou v turistické sezóně. Dnešní zděná budova byla postavena začátkem 19. století na místě starších dřevěných hamrů z let 1658 a 1701. Bohaté strojní vybavení pochází z různých úseků 19. století, nejstarší vystavované vybavení je ale staré více než 200 let. Návštěvníci mohou na místě shlédnout mnohé stroje přímo v chodu a prohlédnout si výrobky, které se v místě v minulosti vyráběly.

Obec Dobřív je zajímavá i starým klenutým mostem ze 14. století století se sochami sv. Barbory a sv. Jana Nepomuckého, v obci se také nachází architektonicky hodnotné zemědělské usedlosti a dělnické domy. V blízkém objektu Staré hospody je pamětní síň Jindřicha Mošny. Ve vodním hamru se každoročně v květnu konají „hamernické dny“ s ukázkami prací uměleckých kovářů a doprovodným programem. Hamr je národní kulturní památkou.

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla