Tipy na vodní výlety – Viktorčin splav

14. srpna 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace

Viktorčin splav_n

V takzvaném babiččině údolí, v Ratibořicích, kousek za Starým Bělidlem je Viktorčin splav, opředený příběhem o Viktorce a jejím děťátku, které hodila do řeky Úpy. Píše o tom facebooková verze portálu Naše voda.

Viktorčin splav měl původně jinou podobu, byl ale v minulosti několikrát upraven, mimo jiné v letech 1842 až 1848 při stavbě zavodňovací soustavy, a následně v době regulace řeky Úpy ve 20. a 50. letech dvacátého století. Původně dřevěný splav byl osazen betonovým čelem se zasazenými kameny. Poslední a přechodnou úpravu, kdy byl beton zakryt dřevem, získal jez při natáčení filmu Babička kvůli navození dobové atmosféry.

Jen pro zajímavost uvádíme, že babičce v románu téhož jména bylo v době v době jejího pobytu v Ratibořicích 55 let, Barunce Panklové (pozdější Boženě Němcové) bylo tenkrát pět let. A jak to bylo se samotnou Viktorkou?

Každopádně Viktorka existovala, ale její tragický konec ztvárněný v knize Babička podle všeho neodpovídá skutečnosti. Viktorka zemřela v 76 letech (+1868), přežila tedy Boženu Němcovou o šest let a byla pohřbena v Červeném Kostelci. Opravdu ale byla psychicky nemocná, zabila své první dítě, které měla s vojákem ze střeleckého sboru. Odešla za ním do Hradce Králové, kde ji po čase opustil. Za vraždu dítěte byla poslána do vězení, kde se zbláznila. Později se jí narodil ještě chlapec při potulce krajem.

Jak přitom píše Václav Černý v knize „Knížka o Babičce“(Toronto 1982, str. 108), Viktorka po propuštění z vězení „přespávala u hodných lidí nebo v lese. Pravděpodobně propadla alkoholismu, v opilosti verbálně napadala kolemjdoucí, především mladá děvčata, kterým vulgárně nadávala“.

Facebook Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace