Tipy na vodní výlety: Velehrad a Živá voda“

Aktualizováno 7. května 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Velehrad

Návštěvu nejvýznamnějšího poutního místa v zemi – Velehradu na Uherskohradištsku, lze spojit mimo jiné i s prohlídkou expozice Živá voda“ v nedaleké obci Modrá či prohlídkou tamního skanzenu. Učinila tak i redakce portálu Naše voda a připravila pro vás tradiční fotoreportáž. Klikni zde!

O Velehradu existuje řada cestopisných a historických informací, připomínáme proto pouze, že počátek jeho výstavby je datován do roku 1228, současnou podobu ale získal rozsáhlý areál na přelomu 17. a 18. století, kdy byl opraven po a přestavěn po požáru z roku 1681. V roce 1927 udělil kostelu papež Pius XI. titul basilika minor, v červnu 1985 pak obdržela bazilika od papeže Jana Pavla II. Zlatou růži.

V těsné blízkosti Velehradu se nachází romantický rybník, o kousek dál pak v obci Modrá je expozice Živá voda“, což je atraktivní osvětová expozice seznamující návštěvníky s živočichy a rostlinami řeky Moravy a přilehlých potoků a tůní. Největší atrakcí je tunel umístěný pod vodní hladinou 3,5 metrů hluboko, kde můžeme pozorovat sladkovodní ryby pod hladinou rybníka. Projekt je produktem příhraniční spolupráce mezi Slovenskem – obce Uhrovec a ČR – obce Modrá, a byl financován především z peněz EU.
V rámci návštěvy expozice Živá voda, můžete navštívit i Archeologický skanzen v Modré, který leží hned vedle expozičního areálu Živá voda. Představuje podobu slovanského opevněného sídliště z 9. století.

Naše voda, ilustrační foto (Velehrad) Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství