Tipy na vodní výlety: Telč, neboli Moravské Benátky

Aktualizováno 19. dubna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Telč -

Většina lidí má město Telč spojeno s jeho historickým jádrem a náměstím, které bylo v roce 1992 vyhlášeno kulturní památnou UNESCO. Nedílnou součástí historie, ale i současnosti města je ale i voda, jak dokumentuje fotoseriál redakce portálu Naše voda. Foto – klikni zde!

Samotné telčské náměstí je obklopeno třemi rybníky – Staroměstským, Ulickým a Štěpnickým, nad městem je pak rybník Roštejnský, pod městem rybník Rohozenský, a i proto se Telč také někdy nazývá Moravské Benátky. Vodní plochy tvoří tři procenta území katastru Telče, jejich osou je Telčský potok, který protéká postupně soustavou dvanácti rybníků.

O Telči bylo napsáno mnoho průvodců a knih, není proto nutné je znovu připomínat. Snad jen dvě zajímavosti – most spojující historické jádro města je darem švýcarské obce Belp na znamení společného přátelství a pochází z roku 1998. Celým 65 let pak již uběhlo od chvíle, kdy právě v Telči, při natáčení kultovní pohádky Pyšná princezna, vyslovila princezna Krasomila známou větu při koketování se zahradníkem – králem Miroslavem: „Zavaž mi střevíček“.

Naše voda, foto a fotoseriál: Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství