Tipy na vodní výlety: Světlá nad Sázavou

2. května 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Světlá nad Sázavou

Jedním z mnoha měst v ČR, jehož součástí je zámek se zámeckým parkem a zámeckými rybníky, je Světlá nad Sázavou. Park je rekreační zónou pro obyvatele města a navštívila jej i redakce Naší vody – fotoreportáž si můžete prohlédnout na naší facebookové verzi.

Zámek stojí na místě původní tvrze, která byla v roce 1567 upravena Burianem Trčkou na zámek. Změny a přístavby dalšími majiteli – Vernierové, Černínové, František ze Zíchy, František Josef ze Salm-Reifferscheidtu, skončily v polovině 19. století a jejich výsledkem je krásná jednopatrová budova zámku s přilehlým anglickým parkem se dvěma rybníky. Samotná budova nicméně není aktuálně zrovna v ideálním stavu.

I proto byl loni zámek ve Světlé nad Sázavou prodán posledním majitelům, kteří si kladou za hlavní cíl tuto kulturní památku zachránit. Rekonstrukce zámku a jeho areálu probíhá po částech za přístupu veřejnosti. Od 1. června je pak pravidelně otevíráno muzeum – expozice evropského historického skla a Pamětní síň Muzeum Světelska.

Pro návštěvníky budou v sezóně připraveny různé akce nejen pro děti (koncerty, festivaly, hračkobraní, pohádkové výstavy a jiné), takže zámek a zámecká zahrada budou v sezóně nejen pro obyvatele města kulturním centrem.

Naše voda, aktuální ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství