Tipy na vodní výlety: Spálené Poříčí

Aktualizováno 5. června 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Spálené Pořící - IMG_6708

Historický mlýn, zámecký park s nezbytným rybníkem, barokní špejchar, geopark a jedno z výchozích měst k návštěvě nedalekých Padrťských rybníků – to vše představuje Spálené Poříčí, nejmenší město, které je držitelem titulu „Historické město roku“. Foto – klikni zde!

Lokalitu proto navštívila i redakce portálu Naše voda a připravila pro vás z návštěvy tradiční fotoreportáž, kterou si můžete v ucelené podobě prohlédnout na naší facebookové stránce.

Název města připomíná historickou zkušenost, kdy bylo původní „Poříčí“ opakovaně vypáleno během třicetileté války, a díky tomu následně získalo svůj současný název. Kromě poměrně známého zámku je chloubou města barokní špejchar, v němž je mimo jiné umístěna jediná stálá výstava prací karikaturisty, ilustrátora a humoristy Jiřího Wintera-Neprakty. Ze Spáleného Poříčí vede také Naučná stezka Hvížďalka k místním vodopádům a stejnojmennému rybníku.

Milovníci historie mohou ve Spáleném Poříčí také navštívit tamní mlýn, založený původně jako Podhrázský mlýn před rokem 1709. Mlýn přestal sloužit poté, co mlýnice r. 1956 vyhořela. Při požáru mlýnice shořelo veškeré vnitřní zařízení, ale obytná část zůstala stát. V současné době je mlýn již zrekonstruován

Spálené Poříčí je ideálním východiskem do jižní části Brd a ve svém okolí nabízí množství tras pro sváteční i zdatnější cykloturisty. Jedna z nejkrásnějších projížděk vás zavede do bývalého brdského vojenského prostoru (od počátku letošního roku již Chráněné krajinné oblasti) až k Padrťským rybníkům.

Naše voda a město Spálené Poříčí, foto a fotoseriál: Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství