Tipy na vodní výlety: Sirný pramen bez síry

13. května 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

sirný pramen bez síry

Nedaleko od obce Horní Světlá směrem k Nové Huti v chráněné krajinné oblasti Lužické hory mohou zájemci navštívit sirný pramen, který již na první pohled zaujme svým neobvyklým zbarvením. Píše o tom facebooková verze portálu Naše voda.

Hamerský potok, který územím protéká, je totiž zabarvován prameny z lesní bažiny, které obsahují železo. Vegetace a kameny v bažinách jsou pokryty okrovými sraženinami, které tvoří bakterie Leptohrix ochrana. Tato bakterie dokáže oxidovat rozpuštěný uhličitan železnatý na oxihydroxid železitý, který tuto bakterii zabarvuje do okrova. Sirný pramen je i domovem vzácné rozsivky Navicula pelliculusa, kterou nalezeme jen na několika málo místech našich vod.

V roce 1999 bylo okolí pramenu upraveno a zpřístupněno turistům povalovým dřevěným chodníkem, v roce 2007 zde byla vybudována stezka podél Hamerského potoka. Název sirný pramen vznikl pravděpodobně mezi lidmi podle zabarvení pramene. V roce 1907 ale zjistil profesor Hans Molisch, že příčinou zabarvení není síra, ale výše uvedená bakterie. Zažitý název pramene již ale zůstal.

Zdroj: Facebook Naše voda, foto Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství